304 4ft kallvalsad spole i rostfritt stål Pris idag
Oct 21, 2026
Lämna ett meddelande
Om du köper kallvalsade rullar med standardbredd för tillverkning av köksutrustning, arkitektoniska paneler, svetsade rör, stansade delar eller olika korrosionsbeständiga produkter, så fungerar 4 fot (1219 mm) breda 304 kallvalsade rostfria stålrullar som det mest mångsidiga och mest använda basmaterialet.
Många köpare fokuserar enbart på "priset per kilogram" när de gör inköp, bortser från kritiska faktorer som tjocklekstoleranser, planhet, kantkvalitet, risken för ytrepor och tillgången på ett giltigt testcertifikat för kvarn (materialcertifiering). Att välja billiga men undermåliga produkter leder ofta till materialskrot, förseningar i produktionen eller till och med avvisande av varorna på grund av underlåtenhet att uppfylla kvalitetskontrollstandarder.
Vad är304 4ft kallvalsad spole av rostfritt stål?
304 (UNS S30400, EN 1.4301, AISI 304) är det mest använda austenitiska rostfria stålet, med en nominell sammansättning av 18 %–20 % krom (Cr), 8 %–10,5 % nickel (Ni) och Mindre än eller lika med 0,08 % kol (C). Termen "4-fot (4 fot)" hänvisar till en bredd på 1219 mm - den globala standardbredden för 304 kallvalsade mastercoils - vilket underlättar skärning, bearbetning i skärning till längd och ytterligare tillverkning. Den färdiga produkten är vanligtvis glödgad och betad. Jämfört med varmvalsade rullar erbjuder kallvalsade rullar snävare tjocklekstoleranser, en jämnare ytfinish, överlägsen planhet och mer konsekventa mekaniska egenskaper under formning och svetsning.
Dagens pris 304 kallvalsad spole, 4 fot /1219 mm, EXW Kina
Klass 304 4ft-width kallvalsade rostfria stålrullar handlas vanligtvis för 1 200 USD till 2 800 USD per ton (ca 1,10 USD till 2,80 USD per kilogram) i grossistledet, beroende på tjocklek (vanligtvis 0,3 mm till 3,0 mm), ytfinish (2B, BA, eller beställningsmängder).
| Tjocklek | Bredd | Yta | MOQ | Referenspris (USD/kg) | Anmärkningar |
|---|---|---|---|---|---|
| 0,3–0,5 mm | 1219 mm (4 fot) | 2B | 500 kg | 2.30 – 2.52 | Tunn spårvidd, högre rullförlust |
| 0,6–1,0 mm | 1219 mm (4 fot) | 2B | 1000 kg | 2.12 – 2.33 | Bästsäljande standard spec |
| 1,2–2,0 mm | 1219 mm (4 fot) | 2B | 1000 kg | 2.05 – 2.24 | Stabilt lager, snabb leverans |
| 0,4–1,5 mm | 1219 mm (4 fot) | BA | 800 kg | 2.38 – 2.60 | Ljusglödgad, strikt yta |
| 0,8–2,0 mm | 1219 mm (4 fot) | Nr 4 / HL | 1000 kg | 2.22 – 2.45 | Borstad yta för synliga delar |
Ansvarsfriskrivning: Priserna nedan är endast för budgetreferens. Slutlig offert ändras med LME nickel, ferrokrom, valutakurs, ytfinish, kanttyp, ordertonnage, besiktningsvillkor och leveransvillkor. Basskick: 2B finish, glödgat & betad, standardfräskant, MTC EN 10204 3.1 tillgänglig, export sjövärdig förpackning.
För att ge dig en mer exakt offert kan du dela med dig av:
• Exakt tjocklek (mätare) du behöver?
• Den beräknade vikten eller totala längden som krävs?
• Om du behöver en specifik ytfinish (som 2B eller hårfäste)?
Marknadsprisanalys för köpare av rostfritt stål
Priset på 304-spolen styrs huvudsakligen av LME-nickel och ferrokrom. Nickel står för 8–10,5 % av 304-sammansättningen; varje $1000/MT svängning av LME-nickel skiftar normalt priset på 304 coil runt 0,09–0,13 USD/kg. De viktigaste påverkande faktorerna du behöver utvärdera innan förfrågan:
1. Tjocklek: mätare under 0,5 mm behöver flera kallvalsningspass, så premium är uppenbart.
2. Yta: 2B är baslinjen; BA, No.4, HL och spegelytan lägger till kostnaden för polering/borstning.
3. Kant: fräskant är billigare; gradfri slitskant för tubtillverkning eller precisionsstansning har extra slitsningsavgift.
4. Ordervolym: beställningar över 5 MT får vanligtvis 5–8 % massrabatt jämfört med små spotpartier.
5. Inspektionskrav: PMI, SGS/BV tredje parts vittnesinspektion kommer att öka enhetskostnaden och ledtiden.
6. Lagercykel: standard 4ft 2B 304 kallvalsad coil håller vanligt spotlager; anpassad yta eller ultratunt material hör till produktionsorder med längre ledtid.
Viktig köpare påminnelse:Lågprismaterial utan giltig MTC har ofta instabil Ni/Cr-segregering, inkonsekvent tjocklekstolerans och dolda ytdefekter. Det kommer att höja din avvisningsfrekvens och totala upphandlingskostnad, även om priset per kg ser attraktivt ut.
304 vs. 304L vs. 316L vs. 201: Pris
| Kvalitet | Cr (%) | Ni (%) | Mo | Relativt pris vs 304 |
|---|---|---|---|---|
| 304 | 18–20 | 8–10.5 | 0 | Baslinje (100 %) |
| 304L | 18–20 | 8–12 | 0 | +4% ~ +8% |
| 316L | 16–18 | 10–14 | 2–3 | +28% ~ +40% |
| 430 | 16–18 | <0.75 | 0 | -30% ~ -38% |
| 201 | 16–18 | 3.5–5.5 | 0 | -40% ~ -48% |
304 rostfritt stål kallvalsad coil leverantör-GNEE
- Standardstöd: ASTM A240, ASTM A480, EN 1.4301, JIS G4305, GB/T 3280; leverans EN 10204 3.1 / 3.2 MTC

- Storleksområde: tjocklek 0,3–3,0 mm; standard 1219 mm (4ft) moderspole, även 1500 mm, 1000 mm och anpassad slitsremsbredd



- Ytalternativ: 2B, BA, No.4, HL-hårfäste, 8K-spegel; PE-skyddsfilm applicerad för att undvika repor under laserskärning, böjning och slitsning

- Bearbetningstjänst: skärning, skärning i längd, utjämning, gradning, rostskyddsolja, sjövärdig träförpackning för export

- Inspektionstjänst: PMI-test på begäran, dimensionsinspektion, visuell ytkontroll, SGS / BV / TUV tredjepartsinspektion
- Flexibel MOQ: upptäck litet batchlager och produktionsorder för stora volymer, båda acceptabla; stabil månadsförsörjning för långsiktiga ramavtal
- Handelsvillkor: EXW, FOB, CIF, CFR; fullständiga dokument inklusive packlista, handelsfaktura, ursprungsintyg för tullklarering
FAQ
F: Vad är skillnaden mellan 304 och 304L kallvalsade rullar?
S: Kolhalten i 304 är begränsad till 0,08 %, medan den i 304L är begränsad till 0,03 %. 304L minskar risken för karbidutfällning efter svetsning, vilket gör den bättre lämpad för komponenter som kräver omfattande svetsning. Om din produkt inte har stränga krav på korrosionsbeständighet för svetsade ytor är standard 304 ett mer kostnadseffektivt val.
F: Kan 304 kallvalsade rullar användas i saltvatten eller kustnära, saltfyllda miljöer?
S: Det rekommenderas inte. Eftersom den saknar molybden har 304 dålig motståndskraft mot kloridinducerad gropfrätning. För användning i marina miljöer eller saltvattenmedia rekommenderas 316L eller 2205 duplext rostfritt stål.
F: Varför är 430 rostfritt stål billigare än 304?
A: 430 är ett ferritiskt rostfritt stål som nästan inte innehåller nickel. Även om detta undviker den höga kostnaden för nickel, resulterar det i sämre formbarhet och korrosionsbeständighet jämfört med 304; dessutom är 430 magnetisk.
F: Vad är ledtiden för 304 (4 fot breda) kallvalsade rullar?
S: För 4 fot breda spolar med 2B-finish som finns i lager är ledtiden vanligtvis 3–7 arbetsdagar. För spolar med BA-finish, No. 4 (borstad) finish, eller de som kräver speciell slitsning, är ledtiden 12–20 arbetsdagar.
F: Vilken dokumentation tillhandahåller GNEE efter leverans?
S: Vi tillhandahåller ett Mill Test Certificate (MTC), packlista, handelsfaktura och ursprungscertifikat. Om du har beställt en tredjepartsbesiktning tillhandahålls även motsvarande tredjepartsbesiktningsrapport. Dessutom är varje försändelse kvalificerad för PMI (Positive Material Identification) omtestning vid ankomst till ditt lager.
Skicka förfrågan






