Ss 316 Ark Pris per kg (senast 2026)
Apr 15, 2026
Lämna ett meddelande
Om du köper rostfritt stål är det avgörande att förstå priset per kilogram för 316 rostfritt stål år 2026 för budgetering, jämförelse av leverantörer och kostnadskontroll. Priset (per kilogram) på 316/316L rostfri stålplåt fluktuerar avsevärt och uppdateras dagligen med förändringar i råvarukostnader, främst påverkade av stigande molybdenpriser (upp med cirka 40 % år-till-dagen) och högre nickelpriser på London Metal Exchange (LME). Priserna justeras veckovis baserat på legeringskostnader, fabrikstillägg och ordervolym.
Vad är priset per kg förSS 316 ark?
Från och med den 15 april 2026 är priset per kg för SS 316-ark (316/316L, FOB China main port, moms-inklusive) 4,09–4,22 USD/kg för kall-valsad (0,3–3,0 mm, 2B-finish) och 3,96–4,22 USD/kg för kallvalsad (0,3–3,0 mm, 2B-finish) och{9,96–4,96 USD för varmvalsad (3,0–50 mm, finish nr 1). Priserna uppdateras dagligen med råvarukostnader; den senaste ökningen drivs av Indonesiens nya benchmark-pris för nickelmalm (HPM) som gäller idag, vilket höjer smältkostnaderna och stödjer marknadsnivåerna.

Vilka faktorer påverkar priset på 316 rostfria stålplåtar?
1. Råmaterialkostnader:
316 rostfritt stål innehåller 10-14% nickel. Fluktuationer i nickelpriserna på London Metal Exchange (LME) bestämmer direkt baspriset. Molybdenpriserna är mycket dyra och flyktiga; när molybdenpriserna stiger är premien för 316 betydligt högre än för 304.
LME Nickel Pris Trenddiagram

2. Produktionsprocess och specifikationer:
316 kallvalsade-plåtar har en slätare yta, mer exakta dimensioner och är vanligtvis tunnare (0,3 mm - 3.0mm). Deras enhetspris (per kg) är vanligtvis högre än för tjockare varmvalsade plåtar-.
316 varmvalsade-plåtar har en grövre yta, är vanligtvis tjockare (över 3,0 mm), kräver färre bearbetningssteg och har ett relativt lägre baspris.
3. Arkstorlekar och toleranser:
Standardstorlekar (t.ex. 1219x2438mm) har de mest stabila priserna. Skräddarsydda-bredder eller extra-långa ark medför avfallskostnader, som vanligtvis är högre.
4. Dynamik för utbud och efterfrågan på marknaden:
Priserna förblir relativt stabila när stora leverantörer som GNEE har gott om lager; spotpriserna stiger när hela branschen upplever brister. Höga efterfrågesäsonger inom kemi-, läkemedels- och marinteknikindustrin (vanligtvis andra och fjärde kvartalen) driver upp priserna.
Standardtjocklekstoleranser (referens)
Enligt ASTM A480 (kallvalsad) och EN 10029 (varmvalsad klass A).
| Nominell tjocklek (mm) | ASTM A480 Tolerans (mm) | EN 10029 (Klass A) Tolerans | Typisk faktisk tjocklek (mm) |
| 0.5 – 1.0 | ± 0.05 | -0.30 / +0.40 | 0.46 – 0.95 |
| 1.2 – 3.0 | ± 0.10 | -0.30 / +0.50 | 1.12 – 2.90 |
| 4.0 – 8.0 | ± 0.20 | -0.40 / +0.70 | 3.70 – 7.70 |
| 10.0 – 20.0 | ± 0.30 | -0.60 / +1.10 | 9.40 – 19.50 |
| 25.0 – 50.0 | ± 0.50 | -0.80 / +1.50 | 24.20 – 49.30 |
Priser på 304 vs 316 rostfria stålplåtar (aug 2025 -april 2026)
Från och med den 15 april 2026 (FOB Kinas huvudportar, USD/kg, moms-inklusive), är 304 rostfritt stålplåt prissatt till $2,11–2,18/kg (kall-valsad 2B, 0,3–3,0 mm) och $2,00–2,05,no{1,05,t{1,05,t{1.}kg 3,0–50 mm), medan 316/316L rostfri stålplåt står för 4,09–4,22 USD/kg (kall-valsad 2B) och 3,96–3,99 USD/kg (varmvalsad-nr. innehåll, med dagens 304-priser som stiger 0,03 USD/kg efter Indonesiens benchmark för nickelmalm (HPM), och 316L-premierna ökar på ihållande höga molybdenkostnader.

Varför är 316 dyrare än 304?
Klass 316 rostfritt stål är i allmänhet 30% till 40% dyrare än 304 på grund av tillsatsen av molybden (vanligtvis 2-3%), ett kostsamt legeringselement som avsevärt ökar korrosionsbeständigheten, särskilt mot salt och klorider. Dessutom innehåller 316 ofta högre nickelhalt, kräver mer komplexa tillverkningsprocesser och används i mer krävande applikationer, vilket ökar dess totala efterfrågan och produktionskostnader.
GNEE-råd för köpare
På grund av det faktum att priserna på rostfritt stål fluktuerar dagligen medLME nickelpris, rekommenderas att för stora projektförfrågningar är offertens giltighetstid vanligtvis begränsad till3–7 dagar.
Om du behöver senaste SS 316 arkpris per kg idag, vänligen ange följande information så att vi kan beräkna en-realtid och konkurrenskraftig offert:
Tjocklek och dimensioner
Krav på ytfinish
Beräknad total inköpskvantitet
Destinationsland(för beräkning av tullar och fraktkostnader)
Klicka för att få de senaste priserna för 316 rostfria stålplåtar
GNEE kan anpassa rostfria stålplåtar, oavsett om de är extra-tjocka, extra-bred eller kräver speciella toleranser; vi har etablerat leveranskanaler.
Vi levererar ett komplett sortiment av316-serien produkter, som täcker allt från ultra-tunna folier till extra-tjocka industriplåtar.
| Särdrag | Specifikationer & sortiment |
|---|---|
| Materialkvaliteter | AISI 316, 316L (låg koldioxid), 316Ti (titan stabiliserad), 316H (hög kolhalt) |
| Kallvalsade ark | Tjocklek: 0,3 mm – 6,0 mm Bredd: 1000 mm, 1219 mm, 1500 mm, 2000 mm |
| Varmvalsade tallrikar | Tjocklek: 3,0 mm – 120 mm Bredd: 1500 mm, 1800 mm, 2000 mm, 2500 mm |
| Leveransskick | Glödgad & inlagd |
| Standarder | ASTM A240, ASME SA240, EN 10088-2, JIS G4304 |

316 rostfritt stål kallvalsad plåt

SS 316 kallvalsad plåttjocklek (mått till mm/tum)
Kallvalsade plåtar används vanligtvis för applikationer som kräver en jämn finish och exakta dimensioner (0,3 mm till 6,0 mm).
| Mätare (GA) | Tjocklek (decimaltum) | Tjocklek (millimeter - mm) | Standardtolerans (ca ±) |
| 26 GA | 0.018" | 0,45 mm | 0,05 mm |
| 24 GA | 0.024" | 0,61 mm | 0,05 mm |
| 22 GA | 0.030" | 0,76 mm | 0,06 mm |
| 20 GA | 0.036" | 0,91 mm | 0,08 mm |
| 18 GA | 0.048" | 1,21 mm | 0,10 mm |
| 16 GA | 0.060" | 1,52 mm | 0,12 mm |
| 14 GA | 0.075" | 1,90 mm | 0,15 mm |
| 12 GA | 0.105" | 2,66 mm | 0,18 mm |
| 11 GA | 0.120" | 3,04 mm | 0,20 mm |
| 10 GA | 0.135" | 3,42 mm | 0,22 mm |
| 7 GA | 0.187" | 4,76 mm | 0,25 mm |
SS 316 varmvalsad plåttjocklek (metrisk och imperial)
Varmvalsade plåtar (ingen. 1 finish) används för tunga-industritillämpningar som kemikalietankar och tryckkärl.
| Metrisk tjocklek (mm) | Imperial ekvivalent (tum) | Vikt per kvadratmeter (kg/m²) | Typisk tillämpning |
| 3,0 mm | 0,118" (11 GA) | 24,0 kg | Kanaler, liners |
| 4,0 mm | 0.157" | 32,0 kg | Förvaringstankar |
| 5,0 mm | 0.197" | 40,0 kg | Strukturella stöd |
| 6,0 mm | 0.236" (1/4") | 48,0 kg | Tryckkärlsskal |
| 8,0 mm | 0.315" (5/16") | 64,0 kg | Marina komponenter |
| 10,0 mm | 0.393" (3/8") | 80,0 kg | Kemisk bearbetning |
| 12,0 mm | 0.472" | 96,0 kg | Tunga flänsar |
| 16,0 mm | 0.630" (5/8") | 128,0 kg | Offshore-plattformar |
| 20,0 mm | 0.787" (3/4") | 160,0 kg | Högtryckstankar{{0} |
| 25,0 mm | 1.000" (1") | 200,0 kg | Tunga maskinbaser |
| 50,0 mm+ | 2.000"+ | 400,0 kg+ | Specialiserad teknik |
PMI-testning (Material Identification): Spektralanalys på-platsen för att säkerställa att innehållet av molybden (Mo) uppfyller standarderna (2,0 % - 3.0%).
Dimensionell inspektion: Rigorösa kontroller av tjocklekstolerans, planhet och diagonalnoggrannhet.
Mekanisk egenskapstestning: Dragprovning, hårdhetstestning och slaghållfasthetstestning.
Certifieringssupport: Tillhandahåller ett komplett MTC (Material Certificate) i enlighet med EN 10204 3.1 och stödjer tredjepartstestning (SGS/BV).



Skicka förfrågan






