ASTM A312 TP316/316L Dubbelt-certifierat rör i rostfritt stål
Apr 10, 2026
Lämna ett meddelande
Vad är TP316/316L Dual-certifierade rostfria rör?
TP316/316L dubbla-certifierade rostfria rör uppfyller ASTM A312/ASME SA312-standarderna och uppfyller samtidigt kraven för både TP316 och TP316L kvaliteter. Kolhalten är stabilt kontrollerad inom Mindre än eller lika med 0,035 %–0,08 %, med 16,0–18,0 % krom, 10,0–14,0 % nickel och 2,00–3,00 % molybden. Draghållfastheten når Större än eller lika med 485 MPa (TP316L) / Större än eller lika med 515 MPa (TP316), och PREN-värdet är Större än eller lika med 32. Dessa rör kombinerar egenskaperna hos båda kvaliteterna, genomgår stränga tester och är försedda med auktoritativa certifieringar.
Vi tillhandahåller TP316/316L dubbla-certifierade rostfria stålrör som är helt kompatibla med ASTM A312/ASME SA312-standarder, tillgängliga i både sömlösa och raksvetsade typer. Specifikationerna täcker ytterdiametrar från 1/8 tum (3,18 mm) till 48 tum (1219 mm), med väggtjocklek från SCH 5S till SCH 160 och XXS-serien. Längdalternativ inkluderar 4–12 m slumpmässiga längder, 15–24 fot enstaka slumpmässiga längder, eller anpassade längder på begäran. Ytbehandlingar inkluderar betning och passivering, ljusglödgning och mekanisk polering. Vi stöder även anpassning för speciella krav som ultra-tunna väggar (mindre än eller lika med 0,3 mm) och stora diametrar (större än eller lika med φ610 mm).


Varje batch genomgår hydrostatisk testning vid 1,5 gånger designtrycket, tillsammans med virvelströmstestning och icke-ultraljudstestning. Dimensionstoleranser är strikt kontrollerade inom ±1 % för ytterdiameter och ±10 % för väggtjocklek. Alla produkter levereras med EN 10204 3.1 Mill Test Certificates (MTC), tillsammans med tredje-inspektionsrapporter från TÜV och SGS. Valfria certifieringar från klassificeringssällskap som ABS, BV och DNV-GL är också tillgängliga, vilket avsevärt förbättrar inköpseffektiviteten och minskar materialvalskostnaderna.

ASTM A312 TP316/316L rörspecifikation i rostfritt stål
|
Punkt |
Specifikation |
| Materialkvaliteter | ASTM A312 / ASME SA312 TP316 & TP316L |
| UNS-beteckning | S31600 (316) / S31603 (316L) |
| SV Motsvarande | 1.4401 / 1.4404 |
| Typ | Sömlös (SMLS) eller svetsad (ERW, EFW) |
| Vanliga scheman | SCH 10S, 40S, 80S, 160, XXS |
Rostfritt stål 316/316L rör kemisk sammansättning
| Kvalitet | C | Mn | Si | P | S | Cr | Mo | Ni | N | |
| 316 | Min | - | - | - | 0 | - | 16.0 | 2.00 | 10.0 | - |
| Max | 0.08 | 2.0 | 0.75 | 0.045 | 0.03 | 18.0 | 3.00 | 14.0 | 0.10 | |
| 316L | Min | - | - | - | - | - | 16.0 | 2.00 | 10.0 | - |
| Max | 0.03 | 2.0 | 0.75 | 0.045 | 0.03 | 18.0 | 3.00 | 14.0 | 0.10 |
ASTM A312 TP 316/316L Rör Mekaniska egenskaper
| Kvalitet | Draghållfasthet (MPa) min |
Avkastningsstyrka 0,2 % bevis (MPa) min |
Lång (% i 50 mm) min |
Hårdhet | |
| Rockwell B (HR B) max | Brinell (HB) max | ||||
| 316 | 515 | 205 | 40 | 95 | 217 |
| 316L | 485 | 170 | 40 | 95 | 217 |
ASTM A312 TP316L Rörmått
| NPS (tum) | DN (mm) | Ytterdiameter (OD) | Sch 5S (vägg) | Sch 10S (Vägg) | Sch 40S (vägg) | Sch 80S (vägg) |
| 1/8 | 6 | 10.3 | - | 1.24 | 1.73 | 2.41 |
| 1/4 | 8 | 13.7 | 1.24 | 1.65 | 2.24 | 3.02 |
| 3/8 | 10 | 17.1 | 1.24 | 1.65 | 2.31 | 3.20 |
| 1/2 | 15 | 21.3 | 1.65 | 2.11 | 2.77 | 3.73 |
| 3/4 | 20 | 26.7 | 1.65 | 2.11 | 2.87 | 3.91 |
| 1 | 25 | 33.4 | 1.65 | 2.77 | 3.38 | 4.55 |
| 1-1/4 | 32 | 42.2 | 1.65 | 2.77 | 3.56 | 4.85 |
| 1-1/2 | 40 | 48.3 | 1.65 | 2.77 | 3.68 | 5.08 |
| 2 | 50 | 60.3 | 1.65 | 2.77 | 3.91 | 5.54 |
| 2-1/2 | 65 | 73.0 | 2.11 | 3.05 | 5.16 | 7.01 |
| 3 | 80 | 88.9 | 2.11 | 3.05 | 5.49 | 7.62 |
| 4 | 100 | 114.3 | 2.11 | 3.05 | 6.02 | 8.56 |
| 6 | 150 | 168.3 | 2.77 | 3.40 | 7.11 | 10.97 |
| 8 | 200 | 219.1 | 2.77 | 3.76 | 8.18 | 12.70 |
| 10 | 250 | 273.0 | 3.40 | 4.19 | 9.27 | 12.70* |
| 12 | 300 | 323.8 | 3.96 | 4.57 | 9.53 | 12.70* |
ASTM A312 Rörtoleranser
| Särdrag | NPS-intervall | Tolerans |
| Ytterdiameter (OD) | 1/8" till 1-1/2" | ± 0,4 mm |
| 1-1/2" till 4" | ± 0,8 mm | |
| 4" till 8" | + 1.6 mm / - 0.8 mm | |
| Väggtjocklek | Alla storlekar | - 12.5% (Den positiva toleransen begränsas av vikttoleransen) |
| Vikt | Alla storlekar | + 10% / - 3.5% (Massorder) |
316 vs. 316L Rostfritt stålrör: Kolinnehåll
Den primära skillnaden mellan 316 och 316L rostfritt stålrör är att 316L har lägre kolhalt, med maximalt 0,03 %, jämfört med 316:s maximum på 0,08 %. Denna "låg" kolformel ('L'et) minskar kromkarbidutfällning under svetsning, förbättrar korrosionsbeständigheten i svetsade rör och förhindrar sensibilisering.
Ansökningar
Olja och gas: Undervattensgrenrör, flödesledningar och offshoreplattformar.
Kemisk bearbetning: Utrustning för hantering av organiska och oorganiska syror.
Läkemedel: Ren-rumsledningar och sanitära system.
Marin: Armaturer, värmeväxlare och kustnära infrastruktur.
Mat och dryck: Livsmedelsbearbetning med hög-kloridhalt (t.ex. sojasås, saltlake).
Om du har projektspecifika-krav för 316L rostfria rör, inbjuder vi dig att göra en beställning. GNEE har ett stort lager av våra bästsäljande-produkter som du kan välja mellan. Tillgängliga i både sömlösa och svetsade former, kan våra produkter anpassas efter dina specifikationer. För detaljerad information om kemisk sammansättning eller för att begära gratisprover, vänligen kontakta vår fabrik omedelbart. Vi erbjuder konkurrenskraftiga priser och exceptionell service.
Våra produkter är förpackade med vattentätt papper och stålband, uppfyller standardkraven för exportförpackningar för sjötransport och är lämpliga för olika fraktmetoder; alternativt kan förpackningen skräddarsys enligt kundens specifikationer.
Förpackning
Standard exportförpackning för rostfria stålplåtar
1. Polerad ytfinish; 2. Samlad förpackning;


Skicka förfrågan






