Vilket material motsvarar X2CrNi18-9?
Apr 03, 2026
Lämna ett meddelande
Vilket material är X2CrNi18-9?
X2CrNi18-9 (materialnummer 1.4307) är ett austenitiskt rostfritt stål med låg-kolhalt, allmänt erkänt som den europeiska standardmotsvarigheten till AISI 304L. Detta material uppvisar utmärkt svetsbarhet, bra korrosionsbeständighet (särskilt i svetsat tillstånd) och är lämpligt för högtemperaturapplikationer upp till 550 grader. Den kan bearbetas till olika praktiska produktformer, inklusive plattor, spolar, rör, stänger och trådar.
Vilket material motsvarar X2CrNi18-9?
X2CrNi18-9 (materialnummer 1.4307) motsvarar AISI 304L. Det är ett austenitiskt rostfritt stål med låg-kolhalt som ofta kallas 304L eller SUS304L (japansk standard). Den används för förbättrad korrosionsbeständighet (särskilt efter svetsning) jämfört med 304/1.4301, och är ofta dubbelcertifierad med 304L.
X2CrNi18-9 kemisk sammansättning (%)
| Element | C | Si | Mn | P | S ① | Cr | Ni | N |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| min | - | - | - | - | - | 17.5 | 8 | - |
| max | 0.03 | 1 | 2 | 0.045 | 0.03 | 19.5 | 10 | 0.11 |
X2CrNi18-9 Mekaniska egenskaper
| Diameter d (mm) | Värmebehandling eller tillstånd | Draghållfasthet σb MPa |
Sträckgräns σs MPa |
Förlängning vid fraktur (eller förlängning) δ % |
Slagenergi absorberas KV2 J |
|---|---|---|---|---|---|
| d Mindre än eller lika med 160* | +AT | 450~680 | Större än eller lika med 175 | Större än eller lika med 45 | Större än eller lika med 100 |
| d Mindre än eller lika med 35* | +C700 | 700~850 | Större än eller lika med 350 | Större än eller lika med 20 | Större än eller lika med 80 |
| d Mindre än eller lika med 25** | +C800 | 800~1000 | Större än eller lika med 500 | Större än eller lika med 12 | Större än eller lika med 80 |
X2CrNi18-9 Fysiska egenskaper
| Statisk elasticitetsmodul vid olika temperaturer (grad) | Koefficient för termisk expansion mellan 20 grader och olika temperaturer | Värmeledningsförmåga | Specifik värmekapacitet | Resistivitet | |||||||||||||
| 20 | 100 | 200 | 300 | 400 | 500 | 600 | 700 | 800 | 100 grader | 200 grader | 300 grader | 400 grader | 500 grader | 600 grader | 20 grader | 20 grader | 20 grader |
| GPa | 10-6 K-1 | W/m.K | J/kg.K | Ω.mm2/m | |||||||||||||
| 200 | 194 | 186 | 179 | 172 | 165 | - | - | - | 16 | 16.5 | 17 | 18 | 18 | n.a. | 15 | 500 | 0.73 |
| na: inga tillgängliga värden |
Minsta skördestyrka vid förhöjda temperaturer (i-levererat skick)
| Materialbeteckning | Värmebehandling skick |
Diameter d mm |
Minst 0,2 %-tätstyrka Rp0.2i MPa vid en temperatur (i grad ) av: | |||||||||||||
| Namn | Antal | 50 | 100 | 150 | 200 | 250 | 300 | 350 | 400 | 450 | 500 | 550 | 600 | 650 | ||
| X2CrNi18-9 | 1.4307 | +AT | d Mindre än eller lika med 160 | 164 | 145 | 130 | 118 | 108 | 100 | 94 | 89 | 85 | 81 | 80 | - | - |
Minsta draghållfasthet vid hög temperatur i-levererat skick
| Materialbeteckning | Värmebehandling skick |
Diameter d mm |
Minsta draghållfasthet Rmi MPa vid en temperatur (i grad ) av: | |||||||||||||
| Namn | Antal | 50 | 100 | 150 | 200 | 250 | 300 | 350 | 400 | 450 | 500 | 550 | 600 | 650 | ||
| X2CrNi18-9 | 1.4307 | +AT | d Mindre än eller lika med 160 | 440 | 410 | 380 | 360 | 350 | 340 | 340 | 330 | - | - | - | - | - |
Minsta stötabsorptionsenergi vid låg temperatur (längsgående)
| Materialbeteckning | Värmebehandling skick |
Diameter d mm |
Minsta frakturenergi vid stötböjning (i J) (ISO-V-prover) vid en temperatur (i grad ) av: | ||||||||||||||||
| Namn | Antal | -270 | -196 | -160 | -140 | -120 | -110 | -100 | -90 | -80 | -70 | -60 | -50 | -40 | -20 | 0 | +20 | ||
| X2CrNi18-9 | 1.4307 | +C700 | d Mindre än eller lika med 35 | - | 50 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 80 |
Värmebehandling av produkter som överensstämmer med denna europeiska standard
| Materialbeteckning | Värmebehandling skick |
Normaliserande, släckande eller lösningsglödgning temperatur grad |
Typ av kyl-① |
Temperering eller nederbörd behandling (och tid) grad |
|
| Namn | Antal | ||||
| X2CrNi18-9 | 1.4307 | +AT | 1000 till 1100 | w,a② | - |
Hur är korrosionsbeständigheten på 1,4307?
1.4307 är ett austenitiskt rostfritt stål med ultra-kolhalt. Dess främsta fördel ligger i dess exceptionella motståndskraft mot intergranulär korrosion; noterbart bibehåller den en mycket hög nivå av korrosionsbeständighet även efter svetsning, utan behov av efterföljande värmebehandling. Det förhindrar effektivt korrosion i de flesta industriella och urbana atmosfäriska miljöer och rankas som ett vanligt rostfritt stål med enastående korrosionsbeständighet.
1.4307 rostfritt stål uppvisar god svetsbarhet
1.4307 rostfritt stål är speciellt utformat för att uppnå exceptionell svetsbarhet, vilket gör det särskilt lämpligt för applikationer med tjocka-plåtar. Dess extremt låga kolhalt (mindre än eller lika med 0,03%) minimerar utfällningen av kromkarbider under svetsning, och säkerställer därigenom utmärkt motståndskraft mot intergranulär korrosion utan behov av efter-svetsvärmebehandling.
Bearbetbarhet av 1.4307 rostfritt stål
1.4307 (AISI 304L) rostfritt stål är ett austenitiskt rostfritt stål med låg-kolhalt som uppvisar måttlig till god bearbetbarhet. På grund av dess låga arbetshärdning-är det lättare att skära än standard 304 rostfritt stål; för att förhindra ythärdning kräver bearbetning fortfarande användning av vassa verktyg, en jämn matningshastighet och ett högt flöde av skärvätska.
Är 1.4307 rostfritt stål magnetiskt?
1.4307 (AISI 304L) rostfritt stål är icke-magnetiskt i sitt standardglödgade tillstånd eftersom det är en austenitisk legering. Det kan dock bli något magnetiskt efter kallbearbetning (som dragning eller bockning) eller svetsning, eftersom dessa processer kan inducera en fasförändring, vilket ökar dess magnetiska permeabilitet något.
Vad är skillnaden mellan 1.4307 och 1.4306 rostfritt stål?
1.4306 (X2CrNi19-11) och 1.4307 (X2CrNi18-9) är båda lågkolhaltiga, austenitiska rostfria stål (typ 304L) med utmärkt svetsbarhet. Den primära skillnaden är att 1.4306 är mer höglegerad, innehåller högre nickel och något högre krom, vilket resulterar i överlägsen korrosionsbeständighet och bättre djupdragningsegenskaper.
Ansökningar
Mat- och dryckesindustri: Bryggutrustning, mejeribearbetningsmaskiner, livsmedelsproduktionslinjer.
Kemisk industri: Lagringstankar, rörsystem, värmeväxlare.
Läkemedelsindustrin: Reaktorer, renrumsrör.
Arkitektur & dekoration: Ledstänger, gardinväggsfästen, hissinteriörer.
Hushållsapparater: Diskbänkar, porslin, köksredskap.
1.4307 Leverantör av rostfritt stål
Plåtar: Kall-valsade rullar, varmvalsade-medium-till-tunga plåtar (tjocklek: 0,3 mm – 100 mm).
Stavar: Runda stänger, hexagonala stänger, fyrkantiga stänger (svart finish eller ljust dragna).
Rör: Sömlösa rör, svetsade rör.
Profiler: Vinkelstänger, kanalstänger, platta stänger.

GNEE har lång erfarenhet av internationell sjöfart, med ett servicenätverk som spänner över 70 länder världen över. Vi använder professionella förpackningar-inklusive trälådor, järnramar eller pallar-som överensstämmer med sjötransportstandarder. Alla produkter åtföljs av ett materialtestcertifikat (MTC) i enlighet med EN 10204 3.1-standarden.


Skicka förfrågan






